fbpx

Olimpos Medya

Grafik Tasarım İçin Bilgisayar Seçimi

Grafik tasarım bölümünü yeni kazanmış veya meslekte kullanılan yeni nesil tasarım programlarına bilgisayarınızın gücü yetmediği için yeni bilgisayar almak istiyor olabilirsiniz. Bu yazımda sizlere grafik tasarım bilgisayarı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini tüm detaylarıyla anlatacağım. Yazıma başlarken belirtmek istiyorum ki her bilgisayardan daha iyisi her zaman vardır. Bu nedenle seçimlerinizde bütçenizi ve yapacağınız çalışmaları düşünerek ayağınızı yorganınıza göre uzatmanız dileğiyle.

Tercih Edilebilecek Seçenekler

Apple Bilgisayar

Apple son 4 yıldır kendi işlemci serisini üreterek bilgisayar sektörüne farklı bir boyut kazandırdı. Apple M serisi işlemcileri ile intel ve amd işlemcili bilgisayarlardan çok daha farklı bir mimariye sahip. Apple işlemcisi üzerinde yapay zeka birimleri, düşük nanometrede mimariye sahip işlemci çekirdekleri ve entegre RAM ile birlikte bu mimariye tam uyumlu çalışan bir işletim sistemine sahip olması nedeniyle mobil çalışmada bize artı imkan sağlıyor. Yapılan testlere bakıldığında Apple Macbook M serisi işlemcilere sahip Pro ve Air bilgisayarlar batarya ile birlikte prize bağlı olmadan yüksek verimlilikte çalışma yapmamıza olanak sağlıyor.

Grafik tasarım bilgisayarı için aslında bakılırsa sektörde en verimli kullanılabilecek bilgisayarlar Mac bilgisayarlardır. Zarif tasarım çizgisi yanında taşınabilir olması ile tercih sebebi olabiliyor. Ekran kalitesi olarak Macbook bilgisayarlar tasarım sektöründe artık standart kabul edilen renkleri sunmakta. Aslında bir Macbook satın aldığınızda hem mobil çalışma hem de yüksek verimli işlemci ile (Pro seçiminizde) hızlı iş çıkartma imkanınız oluyor.

Apple Bilgisayarların Eksileri

Eksi yönlerine gelecek olursak Apple bilgisayarları aldığınızda SSD ve RAM kapasitesi ilk satın alımda ne kadarsa bu seviyede kullanılmak zorunda. Apple genişletilebilir bir yonga sistemine sahip değil ve tüm bileşenler işlemci ile birlikte anakart üzerine entegre. Bu nedenle bir bilgisayar kasası veya windows işletim sistemli bir laptopa göre “şimdi uygun olanını alayım ilerde yeni RAM alırım” gibi bir düşünceyle satın alamıyoruz. Apple sitesinde satın alırken bilgisayarınızın RAM ve hafızasını seçebiliyorsunuz fakat normal şartlarda 500 GB olan hafızayı 1TB yapmak istediğinizde windows bilgisayarlarda ödeyeceğiniz fiyat artışının kat ve kat fazlasını talep ediyor. Bu da biraz Apple’ın nasılsa bu cihaza ne kadar fiyat biçersem satacağım düşüncesi olduğunu biliyoruz.

Hangi Apple Bilgisayarı Almalıyım?

Bu noktada seçeceğiniz bilgisayar yapacağınız işle doğru orantılı olmalıdır, aksi durumda çok yüksek fiyatlar ödediğiniz özellikleri kullanmamanız zararınıza olacaktır. Apple bilgisayarlarında pro takısı olan ürünlerinde daha yüksek çözünürlüklü ve renk derinliğine sahip ekranlar, güçlü işlemciler ve yüksek RAM’ler kullanır. Grafik tasarımda hangi alanda hizmet verecek olursanız olun en az 16GB RAM seçeneği olan bir bilgisayar almalısınız, ben şahsen PC bilgisayarımda 32GB RAM kullanmama rağmen bir çok program tüm RAM’i kullanıp kasmaya başlıyor. Ne kadar RAM olursa tabi ki tamamı bilgisayar tarafından kullanılacak…

After Effects, Premiere Pro, Davinci gibi video düzenleme, animasyon programları ve blender, 3d max, gibi 3 boyutlu tasarım programları kullanacaksanız mümkün olduğu kadar yüksek RAM seçeneği ve en az 1TB hafızaya sahip bir bilgisayar tercih etmelisiniz.

İşlemci serilerine gelecek olursak M1, M2, M3 veya Pro serileri tamamı işinize yarayacak iyi işlemcilerdir. Bunlardan birini seçerken hız testlerini incelemenizi öneririm. Render sürelerine ve aralarındaki fiyat farklarına bakarak kendi bütçenize göre bir karar vermenizi öneririm.

Dizüstü & Masaüstü Bilgisayar

Burada seçim yapmak okyanusta kaybolmak gibidir. Öncelikle tercihinizi mobil veya sabit çalışma alanına göre seçmelisiniz. Eğer ki bir üniversite öğrencisiyseniz mobil çalışmak birincil amacınız olabilir. Güçlü işlemci RAM ve ekran kartı seçeneği olan laptoplara yönelebilirsiniz, MSI gibi markaların oyun bilgisayarı olarak pazarladığı güçlü laptopları tercih edebilirsiniz.

Sabit bir çalışma alanına sahipseniz, çok fazla seyahat etmiyorum iş yerimde veya evimde sabit çalışıyorum derseniz, kesinlikle tercihiniz masaüstü toplama bilgisayarlardan yana olmalı. Burası çok önemli, bu noktadan sonra yazacaklarım tamamıyla olmasa da laptop seçiminde de kararınızı etkileyecek önemli bilgiler içerecek.

PC Toplarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İşlemci

Sürekli bahsettiğim gibi amaca yönelik alışveriş çok önemli, bilgisayarınızın öncelikle işlemcisini tercih ederken yalnızca illustratorde çizim yapacağım veya photoshopda fotoğraf düzenleyeceğim gibi amacınız varsa intel i5 gibi bir seçenek işinizi görecektir. Kurgu, 3d tasarım, animasyon gibi çalışmalar yapacaksanız bu noktada i7, i9 gibi işlemciler tercih edebilirsiniz, bütçeniz doğrultusunda karar vermelisiniz. Tabi ki tek seçenek intel değil doğru araştırmalar ile çekirdek sayıları ve performans testlerine bakarak AMD işlemcileri de tercih edebilirsiniz.

Anakart

Bilgisayara seçtiğiniz işlemcinin mimarisine uygun anakart seçimi yapmalısınız. Seçtiğiniz işlemci örneğin i7 12. Nesil bir işlemci olabilir, bu durumda mimarisi LGA 1700 soket olarak belirlenmiş bir anakart seçmelisiniz. Anakart seçerken genişletilebilir yuvalarının olup olmadığı da bir seçenek konusu, uygun fiyatlı anakartlar gelecekte üzerine ekleyeceğiniz yeni bileşenlere olanak sağlamayabilir, bu nedenle kasa toplarken gelecek 2 3 yıl sonraki gelişmelere ayak uydurabilecek bir anakart seçmek önemlidir.

RAM

Standart bir grafik tasarım ve video kurgu çalışması yapacak her bilgisayarda en az 16GB RAM kapasitesi bulunmalıdır. Günümüzde tarayıcı uygulamalarının dahi 4-5GB RAM tükettiğini biliyoruz. Arkaplanda çalışacak uygulamalar ile işletim sistemi zaten bu RAM’in bir kısmını yemiş oluyor. Tasarım programlarımıza kalan RAM miktarını Adobe uygulamaları kendi aralarında optimize ediyor, fakat akıcı ve sorunsuz çalışma için RAM miktarınızdan tasarruf etmemenizi öneririm. Kasa toplayacaklar için ilk adımda mutlaka 16GB ilerleyen zamanlarda genişleterek 32GB gibi artırmalar yapabilirsiniz.

RAM’ler de kendi içlerinde farklı segmentlere ayrılırlar. DDR3 DDR4 DDR5 hatta yeni gelecek olan DDR6 teknolojisindeki RAM’lerden en az DDR4 tercih etmelisiniz, önümüzdeki 5 – 6 yıllık bir genişleme için DDR5 daha ilerisi için bilgisayarınızı geliştirmek isterseniz DDR6 teknolojisini tercih edebilirsiniz. Son teknolojiler her zaman daha pahalı olacaktır benim önerim DDR5 bir RAM tercih etmeniz olacaktır.

Bir de RAM satın alırken ürün üzerinde CL değerleri ve mHz değerlerine dikkat etmelisiniz, mHz ram okuma yazma hızı olarak 2 farklı değerden oluşur bu hızlar arttıkça fiyat artacaktır, bütçenize en uygunu seçmeye özen gösterin, CL değeri ise okuma yazma süresindeki gecikmeyi temsil eder ve ne kadar düşük olursa o kadar daha iyidir.

Ekran Kartı

2024 yılı itibariyle Nvidia markası ekran kartı grafik işlemcisi üretimi ve teknolojileri alanında şov yapmaya devam ediyor. AMD ekran kartları mimari olarak eksik sayılmazlar bir çok programı çalıştırmakta iyi ve uygun fiyatlı tercih olabilmekteler fakat…

Yapay zekanın ilerlediği günümüzde biz tasarımcıların ilk adapte olması gereken alanlardan birisi AI görüntü ve video oluşturma uygulamaları… Örnek vermek gerekirse Stable Diffusion yazılımıyla kendi bilgisayarınız içerisinde yapay zeka görseller üretebilirsiniz, bu gibi programlar Nvidia RTX3000 – 4000 serisi cihazlarda verimli çalışmakta. Bu nedenle yapay zeka ile ilgiliyseniz ve biligisayarınızda görsel üretmek isterseniz en verimli seçenek Nvidia olacaktır.

Tasarım programları için Nvidia özelinde konuşmak gerekirse 2024 yılında alacağınız ekran kartı en düşük RTX3060 seviyesinde olmalı. Gelecekte yeterli olmayacaktır fakat video animasyon, 3d modelleme, yapay zeka görsel üretimi gibi işleri ortalama düzeyde yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Sata SSD – M2 SSD – HDD

Depolama birimi tercih ederken bu üç başlık karşımıza çıkacaktır. HDD Hard Disk olarak bildiğimiz fiziksel disklerden oluşan büyük ve alan kaplayan uygun fiyatlı türüne göre yavaş cihazlardır. Yedekleme depolaması için kullanımda doğru tercih olabilir. Şahsen ben çalışmalarımı yedeklemek için 5TB bir Hard Diski bilgisayarıma ekledim fakat işletim sistemi ve aktif kullanım sırasında HDD kullanımı performans düşürecektir.

M2 SSD ve SATA SSD seçenekleri daha hızlı ve daha az yer kaplarlar, M2 SSD işletim sisteminizi çalıştıracağınız ve tasarım programlarınızı kurup üzerinde çalıştıracağınız hızlı bir seçenektir. Bu nedenle M2 SSD her bilgisayarda günümüz şartlarında olması gereken bir teknolojidir. Çünkü işlemci, RAM, Ekran kartı gibi bileşenleri yüksek özelliklerde tercih edip depolamayı düşük hızlarda tercih ederseniz bilgisayarınız yavaş çalışacaktır. Windows işletim sistemi ve gerekli programları kurabilmeniz için en az 500GB M2 SSD tercih etmenizi öneririm. Daha uygun fiyatlı olduğu için oyunlarınız ve çalışma dosyalarınızı saklamak için Sata SSD veya HDD tercih ederek depolama alanınızı genişletebilirsiniz.

Kasa – Soğutucu – Güç Kaynağı

Alacağınız bileşenleri toplamak için bir zevkinize uygun ve tercih ettiğiniz anakart boyutlarına uygun bir kasa seçmelisiniz. Tüm bu bileşenleri besleyecek güç kaynağı için doğru Watt değerini bileşenlerinizin ihtiyaçlarına göre belirlemelisiniz. Örneğin Nvidia RTX4080 – 4090 gibi güçlü ekran kartları tercih ederseniz unutmayın ki bu kartları besleyecek güç kaynaklarını araştırıp bulmalısınız. İşlemci soğutucusuna gelecek olursak bu noktada seçtiğiniz işlemciye ve anakart yapısına uygun olan sıvı veya metal fanlı soğutucular tercih edebilirsiniz. Sıvı soğutucular performansı büyük oranda etkileyecektir, fakat fiyat olarak tasarruf edilebilir bir bileşendir, metal fanlı soğutucular da düşük özelliklerdeki işlemciler için gayet yeterli olacaktır.

Peki Ne Almalıyım?

Bütçenizi belirleyip doğru kararı vermek tamamen size ait. Fakat bilgisayar seçtiğinizde tavsiyem kendinize şu soruyu sormanız, “Bu bilgisayarın özellikleri benim için yeterli mi yoksa bana fazla mı?” Eğer ki tam ihtiyacınıza uygun bir bilgisayar bulmuşsanız bütçenizi zorlayıp bir fazlasını tercih edin. Eğer ki çok çok fazla ve kullanamayacağınız kadar özellik barındırıyorsa seçiminiz yeniden düşünmenizi öneririm. Unutmayın 1 Milyon liraya kadar bilgisayar bulabilirsiniz. Her zaman daha iyisi vardır, sizin ihtiyacınız hangisi?

Eren Kaya avatarı

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top