Olimpos Medya

Google Reklam Verme Ücretini Neye Göre Belirlemeliyiz

Google reklam kampanyanızı oluşturdunuz, gerekli tüm ayarları yaptınız, maksimum tıklama başına maliyet teklifi için bir fiyat girmeniz gerekiyor. Kampanya ayarlarınızdan eğer ki teklif verme ayarını tıklama sayısını en üst düzeye çıkarma seçtiyseniz, burada bir fiyat girmeniz önemlidir.

Tıklama Başına Maliyet Belirleme

Max maliyeti belirtmediğiniz durumlarda hesabınızın da üst limit bir harcama sınırı bulunmuyorsa buraya çok dikkat etmelisiniz. Hesabınızdan yüksek miktarda ücret tahsil edilebilir. Maliyet belirlemek için farklı yöntemler vardır ama en kolay ve erişilebilir olanı anahtar kelime planlayıcı üzerinden sektörünüz ile ilgili bir araştırma yaparak hesabınızda kullanacağınız anahtar kelimelerin piyasa fiyatlarını öğrenmektir.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır?

Ads hesabınıza giriş yaptığınızda sol menüde bulunan Araçlar sekmesi altında planlama ve onun da altında anahtar kelime planlayıcı adında bir sekme bulunur.

Öncelikle bu yolu izleyerek anahtar kelime planlayıcısına ulaşmalısınız. Google bu alanda daha önceki reklam verenlerin reklamları üzerinden yapmış olduğu analizlerini hesaplayarak gelecek zamanlarda anahtar kelimelerin ne kadar maliyet olabileceğini yapay zeka aracı sayesinde tahmin edebiliyor.

Anahtar Kelimeleri Keşeftmek

Planlayıcı sayfamızda Google bize iki seçenek sunar anahtar kelimelerin fiyatları hakkında araştırma yapabilmek için bu sayfada yeni anahtar kelimeler keşfedin seçeneğini seçmeliyiz.

Açılan sayfada bir kaç küçük ayrıntıya dikkat etmeliyiz. Kendinize şu soruyu sorun. “Web siteme insanlar neyi aradıklarında gelsinler?” Örnekte olduğu gibi Antalya’da hizmet veren bir su tesisatçısı olduğunuzu varsayalım. Genel olarak insanlar bu hizmete ihtiyaç duyduklarında Google arama motoruna girip “su tesisatçısı” “su tesisatı” “antalya su tesisat” gibi kelimeler yazabilirler. Bu durumda bir kaç örnek kelimeyi bu alana yazarak yeni anahtar kelime örnekleriyle de karşılaşmış olacaksınız. Yapay zeka aslında geçmiş aramalarda bu kelimeleri yazarak arama yapan ve yapabilecek kişilerin daha farklı hangi kelimeleri kullandığını size sunmuş olacak.

Yukardaki görselde turuncu ile gösterilen alanda dil ve konum bilgisi bulunuyor. Bu seçenekleri hedeflediğiniz bölge ve hedef kitlenizin konuştuğu dil olarak belirtmelisiniz.

Planlayıcının Verdiği Sonuçları Nasıl Yorumlarım

Google Ads anahtar kelime planlayıcı girmiş olduğumuz veriler doğrultusunda bir tablo ile karşımıza geldi. Bu tabloda kendi girdiğimiz anahtar kelimeleri ve bu kelimelerle ilgili arama ihtimali olan diğer anahtar kelimeleri bize sundu. Ortalama aylık arama sütununda kelimelerin arama hacmini de kontrol ederek reklamınıza en uygun kelimeleri tercih edebilirsiniz.

Sayfanın üstü teklifi (düşük aralık) bir kelimenin en düşük fiyat ile google arama sayfasında üst sıralarda gösterileceği teklif fiyatıdır. Sayfanın üstü teklifi (yüksek aralık) sütunu ise bir anahtar kelimeye verilen fiyat teklifinin sayfanın en üstünde çıkma olasılığı en yüksek olan teklif fiyatıdır.

Peki biz ne yapacağız?

Sayfanın üstü teklifinin yüksek ve düşük aralığı için ortalama bir fiyat belirleyebiliriz. Eğer ki reklam vermeye yeni başlamışsanız ne en düşük fiyatı ne de en yüksek fiyatı hedeflemeniz doğru değildir. İlk amacımız reklamlarımıza tıklama alabilmek ve en az 3 ay süreyle dönüşüm algoritmamızı geliştirmek olmalıdır.

“Antalya su tesisatçısı” arama kelimeleri için 7 ile 16₺ aralığında bir fiyat teklifi belirlenmiş. Tıklama başı maliyetinizi bu durumda en fazla 10₺ olarak ayarlayabilirsiniz. Tabi ki tek bir arama terimi ile buna karar vermek doğru olmaz, listelenen tabloda ortalama olarak fiyatlar 5 – 16₺ arasında gösteriyor, genel olarak tüm tabloya bakarak ortalama bir fiyat teklifi bulmalısınız. Bir tıklama başına 10₺ fiyat belirlemek sitenizin aramalarda en üstte çıkmanıza olanak sağlayacaktır.

Belirlediğiniz kampanyada günlük harcama bütçesinin 200₺ olduğunu varsayalım. Teklif verme ayarlarınızdan stratejiniz maksimum tıklama başına maliyet teklifi ise TBM teklif sınırınızı burada 10₺ olarak girdiğinizde günde ortalama 20 – 22 kişi web sitenizi ziyaret edecektir.

Özellikle küçük işletmelerin bulundukları konumda daha fazla kişiye erişmesinin önünü açan uygun fiyatlı reklam yönetimi hizmetimiz için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Dijital medya hizmetlerimizle ister sosyal medyada ürün ve hizmetlerinizi pazarlayalım isterseniz web siteniz için google ads yönetimi yapalım.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top