fbpx

Olimpos Medya

23 Ücretsiz İllüstrasyon Sitesi

Dijitalde, basılı yayınlarda, reklam çalışmalarında ya da kurumsal kimlik çalışmaların içeriklerinde, kısacası her yerde gördüğümüz illüstrasyon çizimler ve 3d renderlar tasarım çalışmalarımızın vazgeçilmezi haline geldi. Bir çok büyük marka reklam çalışmalarında profesyonel illüstrasyon sanatçılarını çalıştırarak kendilerine özel çizimler için bütçe ayırırlar. Fakat bu çalışmalara bütçe ayırmayan markalara özel çizimler yapamayacağımız için bu ihtiyaçlarımızı stok sitelerden satın alarak veya ücretsiz olarak ticari kullanıma sunulmuş illüstrasyon çalışmalarından karşılarız. Bu yazımda tasarımcı dostlarım için derlediğim 25 adet ücretsiz illustration sunan web sitesini bulabilirsiniz.

Undraw Illustrations

Neredeyse her türlü çalışmanızda ihtiyacınızı karşılayacak bu site minimal, temiz ve modern illüstrasyonları ücretsiz olarak sunuyor. Tercihinize göre site içerisinde renk kodu girebilir ve kullanacağınız alana göre özelleştirebilirsiniz. Bu siteden indirdiğiniz her illüstrasyon içeriği vektörel formatta svg olarak ücretsiz indirip istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Undraw üzerindeki tüm içerikleri ticari kullanımda dahi ücretsiz kullanabilirsiniz.

Storyset

Tüm sektörler için uygun binlerce içeriğin ücretsiz sunulduğu illüstrasyon sitesidir. İhtiyacınıza göre indirdiğiniz svg formatındaki dosyaları adobe illustrator programında düzenleyebilirsiniz. Bu sayede tasarımlarınıza uygun hale getirerek kullanabilirsiniz. Aynı zamanda site üzerinde ana renk seçimi yapabilir ve tüm içerikleri indirmeden önce özelleştirebilirsiniz.

Icons8 Illustrations

Binlerce farklı alanda 2 boyutlu ve 3 boyutlu illüstrasyon bulabileceğiniz bu sitede ücretsiz seçenekler sunulmuş. İndirdiğiniz içerikler genelde png dosya türünde olmakla birlikte maalesef yüksek çözünürlük sunmuyor. Ücretli sürüme geçerseniz tüm içerikleri en yüksek kalitede kullanabilirsiniz.

Deawkit

2 boyutlu ve 3 boyutlu bir çok illüstrasyon paketi sunan bu sitede ücretsiz ve ücretli seçenekler sunuluyor. Ücretsiz olan tasarımları indirebilmeniz için mail adresinizi girmeniz ve mail aboneliğini onaylamanız gerekmekte. Mail adresinizi vermeyi tercih etmezseniz https://temp-mail.org/tr/ üzerinden ekranda gördüğünüz mail adresini kullanabilirsiniz. Bir süre bekleyin ve temp mail sitesinde aşağıda bulunan kutuya mailiniz gelmiş olacak ve indirme linkine ulaşabileceksiniz.

Open Peeps

Elle çizilmiş vektör illüstrasyonlarından oluşan bir sitedir. Bu illüstrasyonları herhangi kişisel veya ticari kullanım için kopyalayabilir, düzenleyebilir, yeniden karıştırabilir veya yeniden çizebilirsiniz. Gumroad üzerinden bağış yaparak indirme linkine ulaşabilirsiniz. Bağış miktarını 0 yaparak illüstrasyonları ücretsiz indirebilirsiniz.

Open Doodles

Doodle tarzında illüstrasyonları svg, png ve hareketli animasyon gif dosya formatında indirebileceğiniz ücretsiz içerikler sunan bir site. İçeriklerin tümünde tek bir tasarım çizgisi izlenmiş olması nedeniyle favori illüstrasyon sitelerimden birisi olan bu siteyi tüm tasarımlarınız için kullanabilirsiniz.

Free SVG Illustrations

Bu illüstrasyon sitesinde birincil ve ikincil renk seçerek kullanım alanınıza göre illüstrasyonları düzenleyebiliyorsunuz. Sitedeki tüm illüstrasyonlar ücretsiz değil ödeme yaparak isterseniz tüm içeriklere erişebilirsiniz. Ücretsiz illüstrasyonları da bir çok işinizde kullanabileceğiniz kadar yeterli. İndirme yapabilmek için siteye kayıt olmanızı şart koşuyor. İndireceğiniz çizimleri SVG olarak indirerek Adobe Illustrator programında düzenleyebilirsiniz.

Glaze Stock

Tasarım çalışmalarınızda kullanabileceğiniz yüzlerce illüstrasyon çalışmasını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Siteye kayıt olmak şartıyla düşük kalitede ücretsiz olarak png dosya türünde indirmenize olanak sağlar.

Vector Portal

40.000’den fazla farklı alanlarda kullanımınıza uygun eps ve ai dosya formatlarında doğrudan indirebileceğiniz ücretsiz illüstrasyonlar. Hiç bir ödeme ve kayıt olma gerektirmeksizin dosyaları indirebilmenize olanak sağlayan yapısıyla tasarımlarınızda kullanabileceğiniz güzel bir kaynak.

Free Images

Free images aslında bir stok fotoğraf sitesidir. Kategoriler arasında vektör sayfasına giderek 10.000’lerce vektörel çizime eps, svg ve ai dosya formatlarında ulaşabilirsiniz. Geniş içeriği ve her alanda iş yapanlar için farklı seçenekler sunan bir site. Özellikle pattern vektörler ile ambalaj tasarımı veya arkaplan kaplamalarda iyi işler çıkartabilirsiniz.

Freepik

Dünyanın en büyük grafik tasarım içeriği bulabileceğiniz stok sitesidir. Bizler gibi tasarımcılar hazırladıkları içerikleri bu siteye yüklenerek kullanıma sunuyorlar. Üreticilerin kendi içeriklerini yükleyebildiği bir platform olması ve tasarımcılar için gelir kaynağı haline gelmesi sitedeki içeriklerin sayısını milyarlar seviyesine çıkartmış. Freepik aylık abonelik sistemi ile premium içerikler indirmenize olanak sağlasa da ücretsiz sunduğu içerikler de var. Psd, ai, jpg, eps gibi farklı dosya türlerinde bir çok ücretsiz illüstrasyonu freepik üzerinde bulabilirsiniz.

Stok io

Stok fotoğraf ve vektörlerin ücretsiz olarak indirilebildiği bir içerik sitesi. Tasarımlarınızda kullanabileceğiniz binlerce illüstrasyon çizim ai ve eps dosya formatlarında sunulmuş ve indirmek için siteye kayıt olmanız veya mail adresinizi talep etmez. Stok io üzerinden indirdiğiniz tüm içerikler için siteye atıfta bulunmanızı ister, ticari amaçlı kullanım için uygun değildir. Ödevleriniz veya kişisel işleriniz için uygundur.,

Dryicons Graphic

Normal şartlarda ikon türünde vektörel içerikler barındıran stok sitesinde free-graphic sayfasında ücretsiz vektörel illüstrasyonlara erişebilirsiniz. Binlerce farklı tarzda içerik barındıran site ücretsiz ve ai, eps, svg dosya formatlarında içeikler sunuyor.

Free Vectors

Ücretsiz vektör grafiklerini paylaşan vektör severlerin oluşturduğu eğlenceli küçük bir topluluk olan yüz binlerce vektörel illüstrasyon barındıran bir sitedir. Bu sitedeki bir çok içerik ticari ve kişisel kullanım için atıf yapmadan kullanılabilmektedir. Tasarımcılar için atıf yaparak paylaşım yapmak oldukça önemlidir. Ücretini ödemediğiniz her bir dijital sanat eseri için atıfta bulunmanızı öneriyorum.

1001 Free Downloads

Ücretsiz binlerce fotoğraf ve vektörel illüstrasyonlar bulabileceğiniz güzel bir site. Genel olarak bir çok içeriği atıfta bulunmadan kullanabilirsiniz. İndireceğiniz her içeriğin yanında kullanım şartlarını göreceksiniz. Public Domain olan içerikleri isterseniz ticari isterseniz kişisel kullanımda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Wallpapers Vector Art

Bu sitede görece daha detaylı ve profesyonel vektör illüstrasyonlar bulunuyor. Tüm içerikler ücretsiz olarak indirilebiliyor, malesef sunulan içerikler jpg dosya formatında olduğu için indirdikten sonra düzenlemek mümkün olmuyor. Aynı zamanda ücretsiz indirmelerde yüksek çözünürlükteki dosyalar sunulmuyor.

Vectorian

Özellikle Adobe photoshop ve illustrator’de kendi fırçalarımızı oluşturabileceğimi vintage vektör içerikleri ücretsiz paketler halinde sunmuşlar. Tasarım çalışmalarınızda geleneksel eski tarz dokunuşlar yapabileceğiniz bir çok vektörel içeriği ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Pixabay Illustrations

Binlerce sanatçının içeriklerini paylaştığı ve üreticilerin sosyal medya profillerini görüntüleyebileceğiniz kaliteli içeriklerle dolu ücretsiz stok sitesi. Yalnızca illüstrasyon değil stok fotoğraf, video, müzik ve ses efektleri barındıran bu site içerik çalışmalarınıza ücretsiz destek sağlıyor. Farklı tasarımcıların kendi içeriklerini paylaşabildiği bu gibi sitelerin en güzel yanı üreticilerin fazla olması ve içerik çeşitliliği dikkat çekiyor. Bu sayede tek bir site ile tüm çalışmanızı tamamlayabilirsini.

Free Vector

Sitedeki binlerce vektör illustrasyonu ücretsiz indirerek kişisel ve yardımcı projelerinizde kullanabilirsiniz. Site tamamen standart lisans ile tüm içeriklerin kullanımına izin veriyor. Fakat ticari bir çalışmada kullanmak isterseniz premium üyelik yapmanızı tercih ediyor. Standart kullanımda atıfta bulunarak web sitelerinin adreslerini göstermenizi istiyor.

Vecteezy

Grafik tasarım çalışmalarınızda kullanabileceğiniz yüz binlerce içerik barındıran vecteezy ücretsiz vektör illüstrasyonlar ve video, fotoğraf, tasarım paketleri, png görseller içeriyor. İçerikleri indirmek istediğinizde oturum açmanız gerektiği uyarısı ile karşılaşabilirsiniz açılan pencereyi kapattığınızda free içeriklerin doğrudan inmeye başladığını göreceksiniz.

Lukaszadam Illustrations

Tasarımcının kendine ait bir sitedir ve paylaştığı içerikleri indirme linkine tıklayarak açılan sayfada bağış yaparak indirebiliyorsunuz. Ücretsiz indirmek için bağış yerine 0 yazarak ilerleyebilirsiniz. İndirme linkini mail adresinize gönderen sitede mail adresinizi vermeyi tercih etmezseniz https://temp-mail.org/tr/ üzerinden ekranda gördüğünüz mail adresini indirme yapacağınız siteye yapıştırın ve onaylayın. Bir süre bekleyin ve temp mail sitesinde aşağıda bulunan kutuya mailiniz gelmiş olacak ve indirme linkine ulaşabileceksiniz.

Humanities Illustration Library

Humanities Studio 35 adet elle çizilmiş karakalem çalışması tarzında ücretsiz illüstrasyon sunan bir sitedir. İllüstrasyon sanatçılarına ait olan bu site üzerinden indirdiğiniz tüm çizimleri atıfta bulunarak kullanabilirsiniz. İsterseniz bağış yaparak ve site üzerindeki satın alma adımlarını takip ederek ticari lisansa sahip olup istediğiniz tüm alanlarda çizimleri değiştirerek kullanabilirsiniz.

Veila

İskandinav evlerini konu alan 30 adet illüstrasyonu ücretsiz olarak sunan bu site tasarım çalışmalarınızda kullanabileceğiniz bir çok içeriği ücretli versiyonu ile sunuyor. Tatlı ve küçük olan bu paketi uygun tasarımlarınız için kullanabilirsiniz.

Eren Kaya avatarı

1 thoughts on “23 Ücretsiz İllüstrasyon Sitesi”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top